Maleni trg na Rivijeri, neposredno ispred Kuće o batani, na samom početku Velikog mola, zbog svoje prostorne i scenične ljepote od prvoga je dana prepoznat kao sjajan prostor za održavanje raznih manifestacija i programa Ekomuzeja na otvorenom.
Kako bi se aktivno sačuvala tradicija ribarenja i autohtonog života s batanom, Ekomuzej i Grad Rovinj od 2004. godine sustavno potiču izgradnju novih brodica, kojih su umijeće i vještina gradnje i popravaka upisani na Listu nematerijalne baštine Republike Hrvatske.
Ovdje je do danas izgrađeno pet batana: Oûn rìgno 2004., Fiamita 2005., Calsanta 2006., Arupina 2007., te Liliana 2008. godine, dok su 2004., 2009. i 2010. popravljene slijedeće batane: Risorta, Adria, Camaiore, Leonberg, Antonietta, Santa Croce, Regina i Flora.
Tijekom brodograditeljskog procesa re-kreirana su tradicijska umijeća graditelja i kalafata, a proces je vodio najmlađi rovinjski brododijelac i kalafat Mladen Takač. Iz večeri u večer gradnju ili popravak batane prate stotine posjetitelja Grada Rovinja, a budući da je batana “živa” tek kad je u moru i kada "služi" svojemu gospodaru – ribaru, sve su novoizgrađene ili popravljene batane u rukama rovinjskih ribara koji s batanama sudjeluju u brojnim akcijama, promotivnim i edukativnim programima ekomuzeja.
Fešta od Maloga škvera - gradnja batana i večeri ribarske kulture
Gotovo ritualni proces nastanka batane istim onim načinom kako se ona gradila stoljećima (bez pomoći suvremenih alata), cijela rovinjska zajednica i brojni posjetitelji Rovinja prate iz večeri u večer u Malome škveru. Doživljaj je dodatno oplemenjen programima kojima se slavi gastronomska, glazbena i ukupna maritimna kultura Rovinja.