Šetnjom uz Lungomare, od Opatijske lučice pored vrtova vile Angioline i dalje pored crkve svetog Jakova, stići ćete do male lučice s nekoliko barčica i jednim likom starog barkajola okovanog u broncu. Tu ste u lučici Šporer. Jedna od najznačajnijih, a možda i najstarija opatijska lučica pored Umjetničkog paviljona Juraj Šporer, veže se na nastanak nekadašnje srednjovjekovne augustinske opatije sv. Jakova po kojoj je moderna Opatija i dobila ime. Lučica je prvenstveno služila domaćim stanovnicima za pristajanje barki - guceva i pasara. S razvojem turizma krajem 19. i početkom 20. stoljeća, lučica se koristila i za sportsko - rekreativne svrhe te za turističke ture na barčicama.
U neposrednoj blizini lučice, podno današnjeg hotela Milenij, bilo je 1886. podignuto kupalište Paskvala Jačića. No, već 1891. kupalište je premješteno prema današnjoj Slatini takod a je lučica u potpunosti od tada samo u funkciji barki i zakloništa za mala plovila.
Lučica krije i brojne priče i legende. Bilo je to mjesto polaska izletničkih brodica legendarnih opatijskih barkajola - zanimanja koje je prvenstveno nastalo iz potrebe za prijevozom tereta, a zatim putnika i turista. Tradicija barkajola u smislu prijevoza putnika postojala je više od jednog stoljeća po gradovima na istočnoj obali Jadrana. Jadranski gradovi poput Zadra, Dubrovnika, Opatije i mjesta na opatijskoj rivijeri, baštine zanimanje barkajola od kraja 19. stoljeća te osobito tijekom prve polovice 20. stoljeća. U to se vrijeme razvio i poseban oblik barke - kvarnerski ili opatijski guc koji je prevozio turiste na opatijskoj rivijeri. Mnogi od tih guceva imali su vez i u ovoj najstarijoj opatijskoj lučici. Kanije se pogon (vesla ili jedra) barki malo mijenja i pojednostavljuje motorima, ali barkajoli i kratki turistički izleti morem još uvijek su popularni. Uvjerite se i sami. Nešto malo dalje, šećući opatijskom rivom, naići ćete na štandove koji nude razne primamljive izlete Kvarnerom, možda čak i "malom barkom".