05 Cultural-historical heritage on the shore and in the sea
Klasifikacija prema RKD
Archeological heritage
Vrsta baštine
Immovable cultural heritage Archaeological sites
Grad
Izola
Valorizacija
Arheološko najdišče v Simonovem zalivu sodi med najpomembnejša rimska arheološka najdišča ob slovenski obali. Pristanišče je zaradi svoje izredno dobre gradnje in velikosti verjetno služilo celotnemu bližnjemu zaledju in ne samo bližnji obmorski vili (villi marittimi). Gre za največje pristanišče v tem delu Istre, za brionskim pristaniščem je drugo največje. Pristanišče tvori z bližnjo obmorsko vilo funkcionalno enoto.
Opis
Po ustanovitvi rimske kolonije Akvileje leta 181 pr. n. š. je velik del Istre prešel pod rimsko oblast. Proces romanizacije se kaže predvsem v intenzivnem poseljevanju priobalnega pasu in tudi zaledja. Med take naselbinske sklope spada tudi rimska obmorska vila s pristaniščem v Simonovem zalivu. Arheološke najdbe so bile najdene na površini štirih hektarjev, kjer so odkrili ostanke obmorske rezidencialne rimske vile (villae maritimae) z gospodarskim poslopjem in največje pristanišče iz istega časa, ki skupaj predstavljata eno največjih posestev v tem delu Istre.
Arheološki park Simonov zaliv predstavlja kulturni spomenik državnega pomena, v njem pa si lahko ogledate obnovljene zidove stanovanjskega dela, ki so bili odkriti med izkopavanji v 20. stoletju. Na severnem delu je položen del rekonstruiranega talnega mozaika iz stanovanjskega dela, na jugu pa hodnik, ki povezuje vilo in pristanišče. V zaledju vile so bili odkriti tudi ostanki vodovoda, ki je kompleks vile oskrboval z vodo.